Přivítal byste, kdyby v České republice fungovaly justiční prázdniny? Proč ano, nebo proč ne?
Ne. Zavedení plošných soudních prázdnin, zřejmě tedy v červenci a srpnu, by podle mě byl krok, který neodpovídá realitě dnešní doby, kdy lidé volí pro dovolenou z nejrůznějších důvodů i termíny mimo hlavní letní sezónu. Pokud by se fixní soudní prázdniny zavedly, předpokládám, že by se nejednou vytvářel nežádoucí tlak na to, aby si všichni povinně brali dovolenou jen a pouze o letních školních prázdninách, a byla by zde tendence neakceptovat omluvy z důvodu dovolené třeba v červnu či v září.
Klíč k plynulému řízení bez zbytečného odročování je podle mě v efektivním procesním managementu ze strany soudce, respektive jeho soudní kanceláře. Je-li to jen trochu možné, měla by zde být snaha předem zjistit časové možnosti účastníků, advokátů, případně i svědků ještě před určením termínu jednání. To je podle mě cesta, nikoli soudní prázdniny.
Jak hodnotíte chystané změny v počtu soudů v České republice? Co je z Vaší praxe důležité mít v tomto ohledu na paměti?
K chystaným změnám v počtu soudů se zdráhám vůbec věcně vyjadřovat. Samotný způsob, jakým byl tento záměr ze strany ministerstva spravedlnosti otevřen, totiž považuji za zásadně chybný. Mělo totiž jít o výsledek nějakého dlouhodobějšího konsensu a odborné diskuse.
Tento krok přitom nebyl obsažen ani ve volebním programu hnutí ANO, ani ho posléze vzniklá vládní koalice neavizovala ve svém programovém prohlášení. Oznámit takovou změnu až krátce poté, co vláda získala důvěru sněmovny, byť se zjevně nejedná o aktualitu, jejíž řešení vyplývá z neočekávaně nastalé situace, je podle mě v rozporu s principem solidního výkonu politické moci.
Advokátní kancelář RÖDL je partnerem legalwebu, v rámci této spolupráce byl publikován rovněž tento text.
Webové stránky společnosti RÖDL je možné navštívit na adrese https://www.roedl.cz/cs/











