Přivítal byste, kdyby v České republice fungovaly justiční prázdniny? Proč ano, nebo proč ne?
Aktuálně soudy v období letních prázdnin zpravidla nařizují menší objem jednání, praxe jednotlivých soudů se však v tomto směru liší. Pokud by se podařilo tuto otázku uchopit koncepčně, zejména se zřetelem na větší jistotu účastníků řízení a jejich právních zástupců, kteří by mohli v průběhu soudního řízení během letních prázdnin bez obav plánovat dovolenou, takovou úpravu bych uvítal.
Domnívám se také, že sjednocená pravidla pro nařizování jednání v období letních prázdnin by mohla mít pozitivní dopad nejen na předvídatelnost soudního řízení, ale i na jeho celkovou efektivitu, jelikož by se tím snížilo riziko kolizí termínů, opakovaných omluv a následného odročování jednání.
Pokud ano, jak by podle vás mohly prakticky fungovat a čeho všeho by se měly týkat?
V řadě evropských zemí již obdobná pravidla v různých podobách fungují. Osobně bych však neuvažoval o úplném přerušení chodu justice, ale spíše o částečném omezení provozu soudů v předem vymezeném období, a to zejména v oblasti nařizování jednání.
Prakticky by mohlo jít například o úpravu, která by stanovila období, v němž by se jednání, s výjimkou urgentních případů, nenařizovala. Druhou variantou by mohlo být, že by naplánovaná dovolená účastníků řízení či jejich právních zástupců v průběhu letních měsíců byla soudem akceptována jako legitimní omluva z jednání, tuto variantu však nepovažuji za ideální řešení. Podle mého názoru je důležité, aby pravidla byla předvídatelná, jednotná, správně komunikována veřejnosti a aby současně nezpůsobovala neúměrné průtahy v řízeních.
Jak hodnotíte chystané změny v počtu soudů v České republice? Co je z vaší praxe důležité mít v tomto ohledu na paměti?
K této otázce mám poměrně rezervovaný postoj, jelikož dopady takové změny lze s ohledem na množství relevantních okolností jen obtížně předvídat. U takto zamýšlených zásahů do soudní soustavy je podle mého názoru nezbytné dbát především na to, aby nedošlo k faktickému omezení práva jednotlivců na přístup k soudu. Zároveň se domnívám, že pokud stát bude nadále přehlížet tristní pracovní podmínky soudních úředníků, zejména v oblasti jejich odměňování, může v praxi docházet k nesystematickému slučování spíše v důsledku nedostatku personálu než na základě promyšlené koncepce.
Současně mám za to, že v justici existují i další související témata, která by si zasloužila intenzivnější pozornost. Jedním z nich je zavedení elektronických spisů a důsledná digitalizace soudního řízení tak, aby se co nejvíce snížila administrativní zátěž soudů a účastníci řízení měli jednodušší přístup ke spisu i k informacím o průběhu řízení.
V dnešní době bychom měli výrazněji využívat technologie k tomu, aby se soudní řízení zjednodušilo, zrychlilo a stalo se zejména pro laické účastníky přehlednějším. Právě efektivnější využití technologií by mohlo justici pomoci natolik, že otázky justičních prázdnin ani slučování soudů by nemusely být vnímány jako ožehavá témata.
HAJDUK & PARTNERS je hlavním partnerem legalwebu, v rámci této spolupráce byl publikován rovněž tento text.
Webové stránky HAJDUK & PARTNERS je možné navštívit na adrese https://www.hajduk.cz/










