„Jde o první komplexní regulaci týkající se umělé inteligence na světě, která reaguje na základní etické otázky jejího využití a poskytuje firmám možnost, jak vyvíjet, trénovat a testovat vlastní AI systémy bez obav z možného porušení regulace,“ říká k vítězi letošního ročníku Martin Bohuslav, vedoucí partner advokátní kanceláře Deloitte Legal. „S ohledem na to, jak se současný svět vyvíjí a jak dramaticky rychle se schopnosti AI rozšiřují, je chytrá a dobře napsaná regulace správnou cestou. Právě proto Akt EU o umělé inteligenci nejvyšší ocenění získal.“
Ve velmi těsném závěsu se na druhém místě umístila novela zákoníku práce, která zajišťuje zavedení valorizačního mechanismu minimální mzdy a zrušení institutu zaručených mezd, po čemž zaměstnavatelé dlouho volali. V důsledku toho je výše minimální mzdy navázaná na průměrnou hrubou měsíční mzdu.
„V současném světě potřebujeme více než kdy jindy přehlednou a jasnou legislativu. Takovou, která naše přeregulované prostředí zpřehlední, sníží zátěž kladenou na podnikatele, jejich zákazníky a optimalizuje příval povinností, jež zhoršují konkurenceschopnost Evropy,“ říká k vítězným zákonům prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.
Třetí místo v této kategorii získalo nařízení o zřízení evropského rámce pro digitální identitu. „Díky němu, a především Evropské digitální peněžence, se budou moci občané EU digitálně identifikovat napříč celou EU. To mimo jiné povede k zjednodušení administrativy, lepšímu přístupu k veřejným i soukromým službám v rámci EU a současně dojde k zajištění větší ochrany osobních údajů,” myslí si předseda České advokátní komory Robert Němec.
„Osobně považuji letošní ročník za důležitý i proto, že ukazuje v jak turbulentních časech žijeme a jak tomu nejisté právní prostředí nepomáhá. Věřím, že projekt jako Zákon roku přispívá ke kultivaci prostředí byznysu, poukazuje na problematická místa zákonů a zároveň přináší platformu pro setkávání i odbornou debatu,“ je přesvědčen František Chaloupecký ze Svazu průmyslu a dopravy.
Ocenění se udílela také v kategorii Legislativní počin roku. Letos ho získala část novely zákona o daních z příjmu, která navýšila částku, do které nebudou podléhat zdravotní benefity zaměstnanců zdanění. Zaměstnavatelé díky ní mohou více podpořit zdraví svých zaměstnanců a zavést pro ně preventivní zdravotní programy.
„Smyslem některých daňových osvobození je zjednodušení administrativy jak pro stát, tak pro poplatníky. Od začátku roku 2024 však došlo v oblasti zaměstnaneckých benefitů ke zbytečnému a výraznému zkomplikování pravidel a současně existuje silná poptávka po jejich zjednodušení. Oceněná novela představuje jednu z možných cest tímto směrem. Dalšími mohou být větší míra paušalizace a odstranění některých specifických výjimek a složitých pravidel,“ říká k výsledkům v této kategorii Jiří Nesrovnal z Komory daňových poradců, a dodává, že se však jedná o politický parametr zdanění a k němu se Komora daňových poradců nevyjadřuje.
„Letošní ročník otevřel mnoho aktuálních témat. Je zřejmé, že velkým tématem je a bude umělá inteligenci a způsob, jakým ji využívat, abychom neztratili konkurenceshcopnost a zároveň s ní pracovali etickým způsobem. Jako unikátní také vnímám, že jsme se v rámci nominací i oceněných snažili upozornit na případy právních předpisů, které se v minulosti nepodařily, nicméně na nedostatky bylo zareagováno a chyby odstraněny. To je důležitý precedent i do budoucna,“ říká lídryně Zákona roku Jiřina Procházková, která působí jako vedoucí oddělení daňových sporů v advokátní kanceláři Deloitte Legal.
Ocenění Zákon roku organizuje poradensko-technologická společnost Deloitte a její advokátní kancelář Deloitte Legal. I v tomto roce převzala záštitu nad anketou Hospodářská komora ČR, Česká advokátní komora a Komora daňových poradců ČR. Součástí je také celoroční platforma zahrnující aktivity, jako jsou kulaté stoly, odborná setkání a online kampaně zaměřené na dialog mezi odbornou veřejností, zástupci státní správy a byznysem, v souvislosti s regulací podnikání. První kulatý stůl proběhl v březnu 2025. Další se uskuteční na podzim tohoto roku.
(publikace vychází z původní tiskové zprávy, která byla dále redakčně zpracována – pozn. red.)