Provident: Až 60 procent Čechů chce vědět, kolik bere jejich kolega

Češi by rádi znali výši platů kolegů na stejné pozici, nejsou si ale zcela jisti se sdílením informace o svých vlastních výdělcích. Příliš nás ale nepálí, kolik bere nadřízený, podřízený nebo kolegové z jiných oddělení. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Provident Financial.

práce
Zdroj: TungArt7/ Pixabay

V současné době je nastavena transparentnost ve firmách na velmi nízké úrovni.  Jak vyplynulo z dubnového průzkumu mezi tisícovkou zaměstnanců v ČR pro Provident Financial, až 70 % lidí se někdy setkalo s podezřením, že zaměstnanci na stejné pozici jsou rozdílně odměňováni.  Po větší transparentnosti volají dvě třetiny Čechů a skoro 70 % je přesvědčeno, že to povede ke spravedlivějšímu odměňování. 

Kolik bere kolega na stejné pozici? 

Většina Čechů je zvídavá, 57 % by rádo znalo úroveň platu svého kolegy. Kolik bere šéf, podřízený nebo zaměstnanci z jiného oddělení nás příliš nezajímá. Pro mladší ročníky je tato informace mnohem důležitější, 73 % ve věku od 18 do 26 let by chtělo znát plat kolegy. Třem z deseti Čechů by vadilo, že jejich kolega zná výši jejich platu. 

„V naší společnosti věříme, že spravedlivé odměňování je základem rovnosti na pracovišti a je v souladu s našimi hodnotami, jako například transparentnost,“ uvádí Barbora Pencová, HR ředitelka Provident Financial. „Výše mzdy se u nás odvíjí výhradně od typu pozice, to je druhu vykonávané práce, tudíž není nikdy ovlivněna pohlavím, věkem ani jinými osobními charakteristikami. Na každé úrovni pracovní pozice je stanovena jednotná mzdová úroveň pro všechny zaměstnance vykonávající odpovídající práci. Zároveň aktivně sledujeme a vyhodnocujeme interní i externí mzdová data prostřednictvím společností, které se touto problematikou zabývají. Tento zodpovědný přístup uplatňujeme dlouhodobě, a zároveň se tak připravujeme na nové požadavky vyplývající z evropské směrnice o rovném a transparentním odměňování.“

O platech se přeci nemluví! Máte podepsanou doložku o mlčenlivosti!

´O výši mezd se mluví v naší firmě zcela otevřeně´, takto odpovědělo jenom 5 % dotázaných. Další necelá třetina se o tomto tématu baví jenom neformálně. 38 % zaměstnanců výplatu neprobírá. Doložku o mlčenlivosti má ale podepsanou pouze 24 % Čechů. 63 % zaměstnanců tuší, kolik berou kolegové, 7,5 % má jasnou představu. 

Firmy jsou v odměňování netransparentní, myslí si většina zaměstnanců

60 % zaměstnanců považuje odměňování ve svém zaměstnání za netransparentní, pouze 6 % je s transparentností velmi spokojeno. Většina Čechů (70 %) se také setkala s podezřením, že za stejnou práci mají různí lidé odlišnou mzdu. Až čtvrtina respondentů se s touto situací setkala dokonce opakovaně na současném pracovišti, pětina na předchozím. 

Na změnu zákona, která by měla přinést plnou transparentnost a bude nařizovat firmám otevřeně sdílet se svými zaměstnanci výši platů, se těší 28 % dotázaných, 37 % Čechů by si přálo jenom částečné zveřejnění, například v podobě časových pásem. 22 % si však myslí, že výše mzdy je soukromá věc a neměla by se sdílet.

Necelých 70 % Čechů věří, že změna zákona povede ke spravedlivějšímu odměňování. 

Jaké jsou nejčastější reakce, když zjistíme, že kolega bere výrazně více?

Každý druhý zaměstnanec si nejprve snaží zjistit více informací, například, zda má kolega nebo kolegyně na stejné pozici více zkušeností, delší praxi nebo lepší výsledky. 47 % věří svým přímým nadřízeným a žádají vysvětlení od přímého šéfa. Každý třetí pak požádá o zvýšení platu, 15 % v důsledku této informace uvažuje o změně zaměstnání.    

„Podpora otevřené komunikace v rámci organizační struktury s přímým nadřízeným je klíčová, zaměstnanec by se měl cítit vždy komfortně přednést svoji případnou nespokojenost se svým ohodnocení. HR oddělení hraje pak důležitou roli, záleží vždy na velikosti firmy a nastavení interních systémů,“ dodává Barbora Pencová z Provident Financial.

(Publikace vychází z původní tiskové zprávy, která byla dále redakčně zpracována – pozn. red.)