Michael Kohajda, zakládající partner olomoucké advokátní kanceláře Kohajda & Partner, jinak zejména akademik působící na olomoucké a dříve také pražské právnické fakultě a lidovecký poslanec, je od začátku května rektorem olomoucké Univerzity Palackého, třetí největší veřejné vysoké školy v České republice.
„Akademický senát Univerzity Palackého zvolil Michaela Kohajdu do čela UP na svém lednovém zasedání, když pro něj v druhém kole tajné volby hlasovalo čtrnáct senátorů a senátorek. Jmenovací dekret převzal Michael Kohajda na Pražském hradě z rukou českého prezidenta Petra Pavla v polovině dubna. Funkční období rektora UP je čtyřleté, Michael Kohajda tedy Univerzitu Palackého povede do 30. dubna 2029,“ shrnuje za Univerzitu Palackého Egon Havrlant.
Kohajda už dříve uvedl, že se o další poslanecký mandát nebude ucházet. Vedení univerzity ho totiž výrazně vytíží: „Do konce roku 2025 musíme mít hotovou strategii rozvoje univerzity na dalších pět let, kterou je nutné schválit univerzitními orgány a předložit ministerstvu školství. Nejpozději do září je také třeba připravit vše, co je spojené s reformou doktorského studia, což souvisí s novelou zákona o vysokých školách, která vstoupila v účinnost v březnu. A do jednoho roku od svého nástupu jsem slíbil maximálně postoupit v řešení sporu mezi přírodovědeckou fakultou a vysokoškolským ústavem CATRIN.“
Naopak patrně nepoleví ve své odborné činnosti. Je například hlavním řešitelem projektu Grantové agentury České republiky „Kryptoaktiva jako hrozba pro státní suverenitu“.
Na právech je nově proděkanem Pavel Petr
Kohajda dosud působil ve vedení olomoucké právnické fakulty, v jeho proděkanské funkci s gescí pro vnější vztahy a investice ho vystřídal Pavel Petr, který působí na katedře soukromého práva a civilního procesu. „Volba přirozeně vycházela z náplně resortu. Jsem si vědom, že agenda je to poměrně široká. Kolega Petr má bohaté zkušenosti z oblasti PR i staveb a investic, které doposud realizoval mimo fakultu. A myslím, že má i dost nápadů,“ uvedl děkan olomoucké Právnické fakulty Václav Stehlík.
„Rád bych fakultě z pozice proděkana vrátil, co mi doposud dala. Nabídnutá agenda je mi blízká. Myslím, že moje zkušenosti se mohou fakultě hodit, byť jsou z komerční sféry. Funkci jsem připraven věnovat maximum svého času. Určitě je na čem stavět, rád bych zachoval kontinuitu resortu. Vždy je ale samozřejmě co zlepšovat,“ sdělil Pavel Petr akademickému senátu.