Právě od ní a z jejích průzkumu dnes mladé právničky a právníci zjišťují, o kolik si mohou říct na pohovorech peněz a co je vlastně v advokacii čeká. Sama se totiž s mnoha věcmi moc nepaře. „Když se řekne advokacie, jako první mě napadnou slova rigidnost, strnulost, konzervativnost. Na druhou stranu to ale znamená spoustu prostoru a příležitostí k tomu se odlišit,“ říká v rozhovoru pro legalweb.
„Osobně vnímám advokacii jako způsob „dělání práva“, při kterém máte svůj život alespoň trošku ve svých rukou, což v justici nelze,“ dodává Šárka Chytrová neboli #holkapravnicka.
Před jakými výzvami advokacie jako byznys v současnosti stojí?
Není to jednoduché odvětví a výzev je mnoho. Určitě je to využití AI a práce s mladými lidmi, pro které je práce v odvětví méně atraktivní. V České republice je výzvou určitě stagnující cena právních služeb v kombinaci s rostoucími náklady a nejspíš také to, že konkurenčním artiklem mezi advokáty je mnohdy pouze cena, bez výraznější snahy o jiné konkurenční výhody.
Jak v současnosti přistupujete vy sama k využití umělé inteligence?
Popravdě? Čistě v právu používám AI zatím velmi sporadicky. Neříkám, že AI nepoužívám, má určitě spoustu talentů administrativních, rešeršních, rádoby kreativních… Ale využít jejích talentů opravdu čistě právních je za mě stále obtížnější, než si právo „vytvořit sama“.
Kam až by měli advokáti umělou inteligenci ve své profesi pustit?
Naprosto kamkoli, kam uznají za vhodné. Nejvíce děsivá je pro mě ta část AI (a vlastně nemusí jít ani o AI) specializovaná ke sledování produktivity zaměstnanců a jejich práce, což je obecně doména profesí obchodujících se svým časem. Může podporovat vnímání člověka čistě jako výrobního prostředku nebo věci o určité výkonnosti.