Jak hodnotíte výsledky současného představenstva České advokátní komory a vás osobně?
Jsem přesvědčená, že toto představenstvo se bude řadit mezi úspěšné. Za nejvýznamnější úspěch považuji přijatou novelu zákona o advokacii, především proto, že jednoznačně deklaruje, že vztah mezi advokátem a klientem je vztahem důvěrným, a této důvěrnosti je přiznána právní ochrana.
Vedle toho se nám podařilo do zákona prosadit možnost zkrácených úvazků pro koncipienty, kteří nemohou z vážných důvodů vykonávat koncipientskou praxi na plný úvazek, možnost vyřešení víceméně formálních případů kolize informovaným souhlasen zúčastněných klientů a samozřejmě možnost konat advokátní sněm hybridní formou.
Na sněmu, který se koná 3. října tak budou advokáti i advokátky volit členy orgánů Komory prostřednictvím on-line aplikace a podobně budou i hlasovat o usneseních sněmu. Volby na nečisto jsme si vyzkoušeli 15. dubna a jsem moc ráda, že se žádné problémy nevyskytly. V tomto směru je tedy úspěchem nejen samotná novela zákona o advokacii, ale i její prosazení v praxi. Na systémech pro on-line sněm jsme pracovali paralelně s projednáváním zákona o advokacii, pokud bychom čekali až na schválení zákona, nemuseli bychom vše stihnout.
Druhým významným úspěchem je novela advokátního tarifu. Byla jsem v týmu, který novelu vyjednával, od roku 2018 a i když se nepodařilo prosadit vše, co jsme chtěli, konečný kompromisní výsledek je pro advokacii přínosem. Neznamená to, že by příští představenstvo mělo na tarif zapomenout – bude samozřejmě záležet na vývoji inflace a tempu růstu podnikatelských i životních nákladů.
Z pozice předsedkyně hospodářského a rozpočtového výboru jsem se účastnila i řešení ekonomických otázek spojených s rekonstrukcí Paláce Dunaj, a rovněž v tomto případě jsem moc ráda, že se rekonstrukce podařila a ČAK získala moderní prostory. V blízké době bychom chtěli otevřít v Paláci Dunaj malý coworkingový prostor především pro mimopražské advokáty, kteří potřebují důstojný a nerušený prostor pro jednání s klienty.
Na základě mého návrhu, který vyplynul z jednání s kolegyněmi Petrou Naskosovou a Klárou Kalibovou, zřídilo představenstvo podsekci pro právní pomoc poškozeným, která je zaměřena především na právní otázky spojené s pomocí obětem trestných činů, a začala jsem vést tuto podsekci. Úkolem příštího představenstva bude dále podporovat aktivity této podsekce a především pokračovat v jednáních se zástupci justice o nastavení předvídatelných a spravedlivých pravidel pro odměňování zmocněnců poškozených – zvlášť zranitelných obětí.
Nezapomněli jsme ani na budoucí generaci advokátů, kromě dalšího rozvoje projektů Advokáti do škol a Advokáti do dětských domovů jsme zřídili sekci pro koncipienty, jejímiž členy jsou právě koncipientky a koncipienti.
Nesmím zapomenout ani na to, že jsme se hned po napadení Ukrajiny Ruskem aktivně zapojili do pomoci ukrajinským advokátům, a to jako první advokátní komora vůbec. Poděkování patří všem kolegyním a kolegům, kteří přispěli na transparentní účet ČAK pro pomoc Ukrajině.
Plánujete se v nadcházejících volbách ucházet o další mandát v představenstvu České advokátní komory?
Do dalších voleb povedu kandidátku Moderní advokacie, platformy advokátů a advokátních kanceláří zaměřených na poradenství byznysovou klientelu. Podařilo se nám sestavit tým odborníků, uznávaných procesně i lidsky – patří k nám ze stávajícího představenstva Kamil Blažek, Lukáš Trojan a Ondřej Trubač, nově se k nám připojili Karolína Horáková, Pavla Krejčí, Jiřina Procházková, Barbora Vlachová, Jan Hrazdira, Jan Kohout, Jan Malý, Dušan Sedláček a Filip Seifert.
Kandidátky do ostatních orgánů, tedy kontrolní rady, kárné komise a odvolací kárné komise teď dokončujeme a opět jsou na nich zajímavé osobnosti.
Jaké jsou v tomto ohledu vaše hlavní plány a záměry? Vyberte prosím tři nejdůležitější.
Něco jsem již naznačila. V první řadě je to snaha prosadit zásadu důvěrnosti vztahu advokáta a klienta i do procesních předpisů. Dále to bude sledování ekonomického vývoje a další vyjednávání jak advokátního tarifu, tak i samotné praxe odměňování ex offo advokátů, ať jde o obhájce nebo zmocněnce poškozených.
V současné době začalo projednávání nových AML předpisů na úrovni Ministerstva financí, kterého se ČAK aktivně zúčastňuje. Jde o to, aby pravidla byla pro advokáty nastavena tak, aby identifikace a kontrola klienta byla pro advokáta v praxi proveditelná a současně aby celý systém respektoval nezávislost advokátů a Komory v oblasti AML. Posledním, omlouvám se, že už čtvrtým, okruhem bude digitalizace a využití umělé inteligence – jak na straně advokátů, tak na straně Komory.
Měla byste v případě výrazného úspěchu zájem o post předsedkyně České advokátní komory?
Uvedla jsem již, že povedu kandidátku Moderní advokacie a pokud budeme mít úspěch a výrazné zastoupení v představenstvu, budu se ucházet o post předsedkyně.