Pro drobné investory začínají být po hrách s americkými cly zajímavé evropské akcie

Chování drobných investorů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) se mění. Z údajů platformy Revolut vyplývá, že investoři začínají více diverzifikovat svá portfolia a obracet se k evropským kótovaným akciím namísto dosavadní silné orientace na americký trh.

akcie
Zdroj: Pixabay

Zatímco ještě nedávno tvořily evropské akcie pouze 10 procent všech nákupů zákazníků globálního fintechu Revolutu, v posledních měsících jejich podíl vzrostl na 22 procent. Na některých trzích, jako je Německo a Francie, překročil dokonce 30 procent, v České republice to bylo 19 procent.

Zvýšený zájem o dluhopisy

Zákazníci Revolutu napříč EHP stále častěji vyhledávají alternativní investice, přičemž výrazně roste zájem o státní dluhopisy. V období od 3. do 8. dubna vzrostly investice do irských státních duhopisů o 26 procent, portugalských o 13 procent a belgických o 7 procent.

Nejobchodovanější aktiva zůstávají stabilní

Nejčastěji obchodovaná finanční aktiva na platformě Revolut zůstala v posledních několika měsících stabilní. Ve většině zemí, včetně Česka, zůstávají nejoblíbenějšími akciemi Apple, Nvidia a Tesla.

Zachování klidu i přes propad trhu

I přes více než 10procentní propad trhu a pokles hodnoty portfolií zůstala většina investorů klidná – se ztrátou prodalo jen 2,4 procenta uživatelů s otevřenými pozicemi v EHP a 2,5 procenta v Česku. Většina se rozhodla své investice dál držet. U mileniálů byla pravděpodobnost, že budou své pozice držet, 1,2krát vyšší než u mladší a starší generace. Ženy měly 1,6krát menší pravděpodobnost, že budou prodávat se ztrátou, než muži, což svědčí o větší emocionální odolnosti na volatilním trhu.

Investoři využili propadu – přikupovali akcie

Pro mnoho zákazníků Revolutu byl propad trhu příležitostí pro přidání nových akcií do svého portfolia. V pátek 4. dubna zaznamenal Revolut nárůst nákupních příkazů v celém EHP o 14,8 procenta a v pondělí o 7,3 procenta ve srovnání s průměrnou denní obchodní aktivitou. I v těchto obchodech vedli mileniálové, kteří uskutečnili o 10 procenta více transakcí.

Pozastavení cel podpořilo obchodní aktivitu

Po oznámení Spojených států o 90denní odkladu zavádění cel zaznamenal Revolut ve středu 10. dubna výrazný 32procentní nárůst obchodní aktivity v celé Evropě ve srovnání s průměrným objemem obchodů v tomto roce. V České republice se denní obchodní aktivita zvýšila o 48 procent.

„Chování drobných investorů bylo v době nedávné nejistoty na trhu smíšené. Zatímco někteří zůstávají optimističtí a aktivně se snaží vydělat na prémiových akciích se slevou, jiní hledají příležitosti mimo USA, přičemž roste zájem o evropské akcie a dluhopisy. Zaznamenali jsme také prudký nárůst využívání derivátů, jako jsou CFD, což svědčí o touze pružněji reagovat na volatilitu trhu.

I přes současnou nestabilitu trhů je pro investory zásadní držet se svých strategií a vyhnout se emotivním rozhodnutím, která jsou poháněna krátkodobými výkyvy. Diverzifikace napříč různými regiony a třídami aktiv zůstává klíčovým aspektem pro zvládnutí této nejisté doby, zmírňuje zbytečný stres a podporuje dlouhodobě udržitelnější investiční výsledky,” Rolandas Juteika, vedoucí oddělení Wealth and Trading EEA společnosti Revolut.

Upozornění: Tyto informace mají pouze informativní charakter a nepředstavují investiční poradenství.

(publikace vychází z původní tiskové zprávy, která byla dále redakčně zpracována – pozn. red.)