Trojan: Nestálo by za to znovu zavést soudní prázdniny?

Lukáš Trojan, člen představenstva České advokátní komory a společník kanceláře Sokol Novák tdpA, píše pro legalweb i v souvislosti s aktuálními extrémními teplotami o pracovních podmínkách soudců a účastníků soudního řízení a jejich vlivu na konflikt mezi efektivitou řízení a právem na spravedlivý proces.

Lukáš Trojan
Zdroj: Sokol Novák tdpA

Soudní jednání se dnes odehrávají v podmínkách, které se dynamicky mění – někdy však způsobem, jenž může ohrozit důvěru účastníků v kvalitu a spravedlnost řízení. Tímto textem bych rád nabídnul zamyšlení zda by soudní prázdniny nevedly ke kultivaci vztahů a vzájemného respektu mezi soudci a dalšími účastníky soudního procesu.

Soudní prázdniny znamenají, že soudy až na stanovené výjimky nejednají a nerozhodují. U rakouských soudů začínaly každý rok 15. července a končily 25. srpna, v Československu byly prodlouženy na celé dva letní měsíce (od 1. července do 31. srpna. Zcela zrušeny byly protektorátní vládou k roku 1942. (zdroj wikipedie)

Tempo souzení nemá představovat pomyslný bič na nikoho

Na uvedené zrušení navázal obyčej, že v měsících červenci a srpnu se jednání (vyjma těch která jsou nezbytná typicky šlo o vazební věci) se nenařizují. Tento zvyk, ač nezakotvený výslovně v zákoně, poskytoval soudcům, advokátům, znalcům i tlumočníkům prostor pro plánování dovolených, regeneraci i odborný rozvoj. Je to již dávno kdy tento režim ustoupil, v české justici tempu doby a snaze soudů co nejvíce využít dostupnou kapacitu. Soudní dostihy tak nezastavují ani v průběhu letních prázdnin.

Jsem přesvědčen, že tempo souzení, veřejností nekriticky a neobjektivně tlačené, by nemělo představovat pomyslný bič ani na soudce, ani na strany a jejich zástupce či představitele. Bylo by žádoucí, aby i v období letních měsíců byla při plánování termínů věnována pozornost reálným možnostem a potřebám účastníků i jejich zástupců.

Vyjma samotných soudců i advokáti, státní zástupci, znalci, tlumočníci, svědci a další čerpají, často právě v červenci a srpnu, pracovní volno. Výsledkem jsou časté kolize, rušení termínů, odročování. Bohužel se stává, že právě tato situace plodí konflikty mezi soudci a ostatními účastníky, zejména právními zástupci. Jedním ze zdrojů napětí jsou v takových případech kolize. 

Vstřícnost vůči obhajově nezpomaluje řízení, naopak

Kolize termínů – tedy situace, kdy je advokát současně obeslán k více soudům či se z objektivně omluvitelných důvodů jednání nemůže účastnit – jsou dnes stále častější realitou. Vznikají v důsledku neexistence koordinace a přetížení obecných soudů, což jsou faktory, které lze chápat jako systémové, ale i individuální pochybení. Nicméně tlak na to, aby byl advokát neprodleně nahrazen substitutem, je v některých případech zcela neslučitelný s oprávněnými očekáváními klienta na kvalifikovanou a kontinuální obhajobu.

V trestním řízení zvláště platí, že vztah důvěry mezi obviněným a jeho obhájcem je často nenahraditelný. Apelujeme proto na soudy, aby v případech kolize zohledňovaly nejen formální možnosti substituce, ale i konkrétní kontext věci – složitost případu, stadium řízení a vůli obviněného. Zkušenost ukazuje, že vstřícnost vůči obhajobě nezpomaluje řízení, ale naopak přispívá k jeho hladkému průběhu.

Zákon o advokacii výslovně chrání právo obviněného být zastoupen právě tím advokátem, kterého si zvolil. Tato novela nepředstavuje bariéru vůči efektivitě soudního řízení, ale spíše vyvažuje rovnováhu mezi potřebou flexibility a ochranou základních práv. Je třeba ocenit ty soudce, kteří již dnes tyto principy zohledňují v praxi, a současně vyzvat k věcnému přístupu tam, kde přetrvává mechanické posuzování omluv a požadavků na substituci. Právo obhajoby je nedílnou součástí spravedlivého procesu – a jeho plné respektování je znakem silné a zralé soudní moci.

Snaha o zrychlení a racionalizaci řízení je legitimní. Stejně důležité je i to, aby řízení bylo spravedlivé nejen formálně, ale i materiálně – aby účastníci cítili, že jejich hlas byl slyšen a práva respektována.

Vzájemný respekt mezi soudci, advokáty a dalšími účastníky je základem spravedlnosti, která není jen rychlá, ale především přesvědčivá. Tomu paradoxně někdy může přispět i zvolnění tempa včetně znovu zavedení soudních prázdnin. 

P.S. Soudní prázdniny jsou standardem u Soudního dvora EU.

Podle článku 15 Protokolu o Statutu Soudního dvora Soudní dvůr vykonává svou činnost nepřetržitě. Každý soud stanoví období soudních prázdnin, jakož i období, během nichž se v zásadě nekonají jednání.

Soudy a jejich služby však během těchto období nadále obvyklým způsobem vykonávají svou činnost, takže vyžadují-li to okolnosti věci, mohou být jednání konána.   

V soudním roce 2024/2025 tak v zásadě jednání nebudou konána během těchto období: 

– Svátek všech svatých:28.10.2024 – 03.11.2024
– Vánoční svátky:16.12.2024 – 05.01.2025
– Masopust:17.02.2025 – 23.02.2025
– Velikonoční svátky:14.04.2025 – 27.04.2025
– Nanebevstoupení:26.05.2025 – 01.06.2025
– Léto:16.07.2025 – 31.08.2025

(Text byl publikován v rámci spolupráce s partnerem legalwebu Sokol Novák tdpA. Publikace vychází z původní tiskové zprávy, která byla dále redakčně zpracována – pozn. red.)