Jaké jsou podle vás tři nejzásadnější změny, které přináší novela zákoníku práce?
Klíčovou změnou je jistě úprava v začátku běhu výpovědní doby. Výpovědní doba nově začíná běžet již ode dne doručení výpovědi druhé smluvní straně a nikoli až od prvního dne následujícího měsíce. To má praktický dopad v situacích, kdy je potřeba rychle ukončit pracovní poměr.
Další zásadní novinkou je zkrácení minimální délky výpovědní doby na jeden měsíc u výpovědí z vybraných zákonných důvodů, například při výpovědi pro závažné porušení povinností zaměstnance.
Třetí významnou změnu spatřuji v možnosti prodloužení maximální délky zkušební doby – u běžných zaměstnanců na čtyři měsíce, u vedoucích pracovníků až na osm.
Na co by si od 1. června měli dát zaměstnavatelé obzvláště pozor?
Zaměstnavatelé by měli věnovat zvýšenou pozornost nové úpravě mlčenlivosti o výši mzdy. Novela totiž výslovně zakazuje zavazovat zaměstnance k mlčenlivosti o výši jejich odměny. Dosud byl tento zákaz pouze dovozován z jiných zákonných ustanovení, avšak v praxi byl často přehlížen. Porušení zákazu ze strany zaměstnavatele je nově spojeno s rizikem inspekčních postihů, zejm. pokutou až do výše 400 tisíc Kč.
Jak hodnotíte možné prodloužení zkušební doby?
Možnost sjednat delší zkušební dobu zaměstnavatelům otevírá větší prostor pro posouzení vhodnosti zaměstnance pro danou pozici, zejména u kvalifikačně náročnějších či manažerských pozic. Pro zaměstnance to na druhé straně znamená delší období nejistoty bez standardní ochrany při ukončení pracovního poměru.
Klíčové bude, jak férově se s touto možností bude nakládat – aby nedošlo ke zneužívání a nedůvodným „obměnám“ pracovníků ve zkušební době. Z pohledu aktuálních potřeb českého trhu práce však možnost sjednání delší zkušební doby hodnotím kladně.
Co znamená, že bude možné chodit na brigádu již od 14 let? Jak by měli zaměstnavatelé k takto mladým lidem přistupovat?
Zaměstnávání mladistvých od 14 let během letních (hlavních) prázdnin umožňuje mladým lidem získat první pracovní zkušenosti a rozvíjet pracovní návyky. Z pohledu zaměstnavatelů to otevírá možnost zapojit mladší pracovníky do lehkých administrativních nebo pomocných činností, vždy však za přísného dodržování pracovněprávních a bezpečnostních pravidel. Práce musí být lehká, přiměřená fyzickým i duševním schopnostem mladistvých a nesmí ohrozit jejich zdraví, morální rozvoj nebo vzdělávání.
Zaměstnavatelé by měli mít též na vědomí, že pro tyto mladistvé zaměstnance platí maximální pracovní doba 35 hodin týdně, respektive 7 hodin denně, a zákaz práce přesčas či zákaz nočních prací.
Jak celkově aktuální posuny v pracovním právu hodnotíte?
Novela reaguje na potřeby současného pracovního trhu – snaží se zvýšit flexibilitu a transparentnost, ale zároveň zachovat rozumnou míru ochranu zaměstnanců, zejména těch nejzranitelnějších. Vítaná je například jednoznačná úprava zákazu mlčenlivosti o mzdě nebo možnost legálně přivydělat si pro čtrnáctileté.
Prodloužení zkušební doby bude třeba sledovat, aby nezavádělo nerovnováhu mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Z celkového pohledu novela modernizuje některé zastaralé a dlouho nerevidované části zákoníku práce a přizpůsobuje je aktuální trendům trhu práce.
legalweb tímto rozhovorem pokračuje v projektu Flexinovela, v němž se k posunům v zákoníku práce postupně vyjadřují téměř dvě desítky odborníků.